Kategorie
Uncategorized

Strój na uroczyste okazje

Zdarzają się w naszym życiu okazje wymagające klasycznego, formalnego ubioru. Co powinniśmy wtedy założyć? Klasyczny garnitur czy smoking? Jaka jest różnica między jednym, a drugim? Czy można ubrać je na każdą okazję? W co lepiej zainwestować? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdą się poniżej. Zacznijmy może od charakterystyki obu tych strojów, ponieważ różnią się one od siebie znacząco. Można by pomyśleć, że nazwa smoking pochodzi od angielskiego słowa ‘smoking’ – oznaczającego palenie papierosów. Nic jednak bardziej mylnego. Istotnie – w języku angielskim, występuje forma ‘smoking jacket’, ale oznacza ona coś zupełnie innego niż smoking w języku polskim. Mówiąc o smokingu – drugim, najbardziej formalnym odzieniu zaraz po fraku, Brytyjczyk użyje zwrotu ‘dinner jacket’, a Amerykanin nazwie taki strój tuxedo, od nazwy nowojorskiego klubu Tuxedo Park, w którym, swego czasu pojawił się pewien młody dżentelmen w niezwykle eleganckim stroju, dotąd nikomu nie znanym.

Czym zatem jest smoking jacket i czym różni się od eleganckiego smokingu? W tłumaczeniu ‘marynarka do palenia’ wywodzi się z połowy XIX wieku, kiedy to na europejskich salonach zaczęto palić tytoń sprowadzony z Turcji. Ówcześni dżentelmeni mieli w zwyczaju wychodzić po obiedzie na drinka i papierosa, ale nie chcąc zniszczyć popiołem swoich eleganckich ubrań ani nie chcąc się uprzykrzać zapachem dymu swoim towarzyszkom, przebierali się do tej czynności w specjalne marynarki. Wykonane były one z miękkich materiałów takich jak jedwab czy welur, które bardzo dobrze chłonęły zapach palonego tytoniu. Owo odzienie zyskało popularność m.in. dzięki postaci Sherlocka Holmes’a, który opisywany był w książkach właśnie w takiej marynarce podczas gdy przeglądał akta spraw, paląc tytoń ze swojej fajki. Wracając do polskiego, formalnego smokingu – na pewno nie jest to ubiór, w którym chcielibyśmy palić.
Smoking jest strojem półformalnym lub nieformalnym wieczorowym (przybiera różne formy w tych odsłonach), według klasyfikacji strojów formalnych i nieformalnych utworzonej w latach 30’ XX wieku. Opcję półformalną zakłada się na ważne okazje odbywające się po godzinie 19:00 (dlatego też angielska nazwa ‘dinner jacket’ oznacza oficjalną marynarkę do wieczornego posiłku). Smoking półformalny charakteryzuje się specyficznym kształtem marynarki – ma ona bardzo prosty, minimalistyczny fason, cięte kieszenie bez patek, jak również szalowe lub zamknięte wyłogi obłożone połyskującym materiałem – jedwabiem lub atłasem (tak samo jak guziki). Spodnie nie posiadają szlufek na pasek, powinny posiadać z przodu zakładki, a na bokach nogawek mają pojedynczy lampas – ozdobny pasek materiału z tej samej tkaniny, co zastosowana na wyłogach marynarki. Marynarka zapinana jest na jeden guzik i zawsze zakłada się do niej muszkę i białą koszulę. Koszula powinna mieć usztywniany gors i plisę zapinaną na jak najmniejszą ilość spinek. Powinna posiadać również odpinany, sztywny kołnierzyk łamany i pojedyncze mankiety na spinki. Do tej bardziej formalnej wersji smokingu nosi się, podobnie jak do fraka, białą kamizelkę z wyłogami, zapinaną dość nisko na 3 lub 4 spinki. Spotyka się kamizelki dwurzędowe i jednorzędowe. Muszka powinna być czarna, poszetka biała, a szelki białe lub czarne. Jeśli chodzi o kolorystykę, to klasyczny smoking występuje w kolorze czarnym lub ciemnogranatowym. Buty do takiego stroju powinny być bezwzględnie czarne, z lakierowanej skóry. Można wybrać wiedenki lub pantofle – czółenka.
Opcja nieformalna wieczorowa może występować w dwóch wariantach – jednorzędowej, opisanej powyżej i dwurzędowej – zawsze zapinanej. W tej stylizacji nie występuje już kamizelka, a pas smokingowy w przypadku marynarki zapinanej na jeden guzik i samej marynarki (bez kamizelki i pasa) w przypadku dwóch rzędów guzików. W obu przypadkach zakłada się białą koszulę z wykładanym kołnierzykiem, z plisą i mankietami na spinki. Reszta elementów pozostaje bez zmian.
Występuje jeszcze trzecia opcja nieformalnego smokingu – letni – z marynarką jedno- lub dwurzędową w kremowym kolorze.
Klasyczny garnitur to sformułowanie nieco bardziej rozluźnione. Klasyfikowany jest jako ubiór nieformalny, dzienny. Jest to ogromna różnica w stosunku do smokingu – garnitur nosi się w ciągu dnia, a smoking na okoliczności wieczorowe.
Marynarka garniturowa wykonana jest w całości z tego samego materiału. Wyłogi mogą być otwarte lub zamknięte. Przy kieszeniach występują patki. Zapinana jest jednorzędowo na górny guzik. Drugi dolny można zostawić rozpięty. Do garnituru nosimy koszule z wykładanym kołnierzykiem, na spinki lub na guziki, a w dziennej stylizacji możemy ubrać do niego brązowe buty. Spodnie garniturowe nie posiadają lampasów i mają szlufki. Klasyczna kolorystyka to ciemny granat, czerń, ciemny grafit.
Na jakie okazje można zatem nosić powyższe opcje?
Smoking półformalny można nosić na wszystkie okazje, na które zwyczajowo nosi się frak, czyli np. własny ślub, uroczysty bankiet, bal lub kolacja, a także jako tradycyjny strój do opery. Nadaje się on także jako strój do filharmonii czy teatru.
Ze względu na to, że frak nie jest już wymagany na uroczystości, w których bierze udział przeciętny obywatel i nie żyjemy już w XX wieku, formalność smokingu można “zaokrąglić” w górę albo w dół i stosować go na te same okazje co frak i garnitur. Zatarły się także różnice pomiędzy półformalnym, a nieformalnym smokingiem i nikt się dzisiaj nie obrazi, jeśli będziemy te opcje stosować zamiennie.
Warto jednak mieć świadomość takich smaczków i zasad w przypadku gdy przyjdzie nam uczestniczyć w uroczystościach wyższych sfer. Taki tradycyjny dresscode jest stosowany szczególnie przez rodziny królewskie i w przypadku niezwykle prestiżowych okazji formalnych.
Podsumowując – w dzisiejszych czasach właściwie na każdą okazję, w jakich uczestniczymy w roli przeciętnych obywateli, można zakładać zamiennie smoking i garnitur. Ważnym jest tylko, by dopasować swój strój do otoczenia, aby nie czuć się “przebranym”, a odpowiednio ubranym. Należy również wziąć pod uwagę zasady noszenia poszczególnych stylizacji, by nie popełnić modowego faux pas. Jeśli zaś chodzi o inwestycję – tutaj już należy ocenić samodzielnie – jakie okazje częściej trafiają się w naszym życiu. Garnitur w wielu przypadkach jest znacznie bardziej użyteczny, ponieważ można go nosić w ramach dziennych aktywności związanych z pracą, ale sprawdzi się również na wielu imprezach okolicznościowych. Smoking z kolei jest strojem typowo wyjściowym i dla osoby, która na co dzień nie chodzi w garniturach, może być to zbyt przytłaczający wizerunek. Odwracając sytuację, zachęcamy do zakupu z smokingu wszystkich panów, którzy chodzą w garniturach do pracy lub po prostu w ciągu dnia, aby zróżnicować swoją garderobę i poczuć się nieco bardziej odświętnie ubranym podczas ważnych uroczystości.